2023-04-08 16:38

Camino Pieszyckie 2023:

Węzeł jednodniowych szlaków Jakubowych na Sowiogórskiej
Drodze św. Jakubowa Ap. w scenerji Masywu Śleży i Gór Sowich.
Początek i zakończenie wędrówki przy kościele św. Jakuba Ap.
w Pieszycach ( zachęcamy do nawiedzenia Świątyni: Msze św. od
wtorku do soboty o godz. 18:00, w okresie wakacyjnym o 19;00.
W niedziele 10;00 1 11;30.
Bezpośrednio po Mszach św. w zakrystii kościoła możliwość
uzyskania pieczęci potwierdzającej przejście szlaku.
1. Szlak w Pieszycach: k-t św. Jakuba Ap -. Kamionki- k-t. św.
Aniotów Stróżów, Pieszyce - k-t. św. Antoniego Padewskiego,
powrót do k-1 św. Jakuba Ap. (dl. 8-9 km.).
2. Szlak Pieszyce - Lutomia, park miejski - kaplica M.B.
Piskorzów - k-1. św. Jana Nepomucena, Lutomia Dolna - k-1.
Przemienienia Pańskiego przez Stachowice, ogród biblijny,
powrót do Pieszyc, dł. 14 km.
3. Szlak Pieszyce - Rościszów - stary zdrój, k-l. św.
Barttomieja Ap., Droga Krzyżowa, powrót do Pieszyc, dł. 9 km..
4. Szlak Pieszyce - Bielawa - k-1. Wnieb.NMP. - wieża
widokowa, park miejski - tężnie solankowe, k-1. - Bożego Ciala,
jezioro Bielawskie, powrót do Pieszyc pod górami z widokiem na
kotlinę dzierżoniowską i masyw Ślęży, dt. 12 km.
5. Szlak Pieszyce - Dzierżoniów- k-l. św. Jerzego, rynek, k-1.
pw. Matki Kościoła, park z kaplicą M.B., most miejski- powrót do
Pieszyc, 8km.
Buon Camino - do zobaczenia na szlaku!

Od ponad tysiąca lat idą pątnicy wyznaczonymi szlakami do grobu św. Jakuba Apostoła Starszego. Grób ten znajduje się w katedrze w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Pielgrzymkę ofiaruje się w umocnienie wiary i niesionych z sobą intencjach. Na szlaku drogi Jakubowej zwanej również Camino jest odcinek Sowiogórskiej Drogi Jakubowej.  Zaczyna się w Wambierzycach i prowadzi przez Nową Rudę masyw Gór Sowich, Bielawę, Pieszyce, Dzierżoniów, a kończy się na Ślęży.

30 kwietnia 2022 r. z inicjatywy proboszcza ks. Dariusza miała miejsce w naszej parafii inauguracja Szlaku Św.Jakuba - Pieszyckie Camino. Po wspólnej modlitwie w kościele parafialnym, wyruszyliśmy wyznaczonym na mapach szlakiem u podnóża gór, podziwiając panoramę okolicznych miast. W wyprawie uczestniczyła młodzież przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania z rodzicami, mieszkańcy Pieszyc i zaproszeni goście. Był to miło spędzony czas na modlitwie i rozmowach. Uwieńczeniem wyprawy było błogosławieństwo uczestników oraz pamiątkowy obrazek św. Jakuba.

16 września 2022 gościliśmy w naszej parafii pielgrzymów podążających Sowiogórską Drogą św. Jakuba. Wydarzenie to powstało z inicjatywy miłośników Camino pod patronatem diecezji świdnickiej. Pielgrzymi wyruszyli spod Ślęży i w naszym kościele uczestniczyli wraz z grupą naszych parafian w Mszy św. O oprawę muzyczną zadbała parafialna Schola dorosłych oraz Schola dziecięca, która śpiewała pieśni o św. Jakubie. Po Mszy św. pielgrzymi pokłonili się św. Jakubowi i ruszyli w dalszą drogę. Ks. proboszcz z parafianami towarzyszył im w drodze do Bielawy, gdzie mieli odpoczynek przed kolejnym dniem wędrówki do Nowej Rudy. Uwieńczeniem trzydniowej pielgrzymki była Msza św. w Wambierzycach.

Galeria z wydarzeń Pieszyckiego Camino